GCU SPRINT CHAMPS 2015 Open Events

29 March 2015 to 29 March 2015
Roodeplaat


Open Races

1 Event #1: Senior Men K1 1000m Final 29 March 2015 8:00 AM
13 Event #11: Open Men & Women C1 and Para K1 1000m Final 29 March 2015 10:00 AM
21 Event #18: Open Ladies K1 500m Final 29 March 2015 11:50 AM
25 Event #21: Open Men & Women C1 and Para K1 500m Final 29 March 2015 12:30 PM
26 Event #22: Senior Men K1 200m Final 29 March 2015 1:10 PM
35 Event #30: Open Ladies K1 200m Final 29 March 2015 2:40 PM
39 Event #33: Open Men and Women C1 and Para K1 200m Final 29 March 2015 3:20 PM
41 Event #35: C2 200m Senior Final 29 March 2015 3:30 PM
43 Event #42: U14 - Master Boys & Girls K1 5000m Final 29 March 2015 4:30 PM


Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 8:00 AM
Race #1, Event #1: Senior Men K1 1000m Final Roodeplaat Main
Results
Lane Person Team Result Place

8 VAN WYK, GABRIEL ACD 03:59.37 1

4 WEEKS, NICK ERK 04:09.07 2

2 DIPPENAAR, EDUAN ACD 04:09.95 3

6 FICK, LOLO ACD 04:09.95 4

9 VAN DEN BERG, MARTIN JCC 04:16.05 5

3 SMTH, KYLE JCC 04:16.98 6

10 GODDEN, JAMES DABS 04:23.27 7

5 GRIFFITHS, CALVIN ACD 04:41.30 8

1 NXUMALO, MALUSI FLCC 04:56.13 9

7 NKOSI, MACDONALD FLCC 04:56.34 10

Senior & U23

Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 10:00 AM
Race #13, Event #11: Open Men & Women C1 and Para K1 1000m Final Roodeplaat Main
Results
Lane Person Team Result Place

6 OLSZEWSKI, RADOSLAW ERK 04:48.86 1

3 MOKOTO, CALVIN ERK 04:59.86 2

2 SELEKA, HOSEA ACD 05:15.86 3

7 MADUMETJA, PHILLEMON ACD 05:16.02 4

4 MATHE, THULANI ACD 05:37.64 5

1 PAULL, GRAHAM DABS DNS

5 ITUMALENG, DONALD ACD DNS

8 LEMMER, MARIA ACD DNS

9 OLIVIER, CONSTANT FLCC DNS


Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 11:50 AM
Race #21, Event #18: Open Ladies K1 500m Final Roodeplaat Main
Results
Lane Person Team Result Place

3 VAN TONDER, ESTI ACD 02:00.78 1

4 KRUGER, TIFFANY ACD 02:01.36 2

7 ARWIDI, ANNA DABS 02:29.08 3

6 EVANS, SARAH DABS 02:38.93 4

5 KNIESEL, MICHELLE DABS DNS

Senior and Vet

Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 12:30 PM
Race #25, Event #21: Open Men & Women C1 and Para K1 500m Final Roodeplaat Main
Results
Lane Person Team Result Place

5 MOKOTO, CALVIN ERK 02:18.57 1

8 OLSZEWSKI, RADOSLAW ERK 02:18.62 2

1 PAULL, GRAHAM DABS 02:43.67 3

7 OLIVIER, CONSTANT FLCC 02:50.76 4

9 MATHE, THULANI ACD 02:50.84 5

6 LEMMER, MARIA ACD 02:58.35 6

4 SELEKA, HOSEA ACD 03:00.88 7

2 MADUMETJA, PHILLEMON ACD 05:21.50 8

3 ITUMALENG, DONALD ACD 05:27.80 9


Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 1:10 PM
Race #26, Event #22: Senior Men K1 200m Final Roodeplaat Main
Results
Lane Person Team Result Place

0 WEEKS, NICK ERK 00:39.67 1

3 SMIT, FRANS PCC 00:40.71 2

10 VAN WYK, GABRIEL ACD 00:41.00 3

9 FICK, LOLO ACD 00:41.12 4

4 EBERLE, VOLKER DABS 00:43.30 5

5 VAN DEN BERG, MARTIN JCC 00:43.75 6

8 GODDEN, JAMES DABS 00:44.08 7

11 DIPPENAAR, EDUAN ACD 00:44.28 8

6 GRIFFITHS, CALVIN ACD 00:45.25 9

1 SMTH, KYLE JCC 00:45.54 10

2 NKOSI, MACDONALD FLCC 00:50.31 11

7 NXUMALO, MALUSI FLCC 00:51.27 12

Senior & U23

Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 2:40 PM
Race #35, Event #30: Open Ladies K1 200m Final Roodeplaat Main
Results
Lane Person Team Result Place

5 VAN TONDER, ESTI ACD 00:43.57 1

4 KRUGER, TIFFANY ACD 00:44.11 2

6 ARWIDI, ANNA DABS 00:52.26 3

3 EVANS, SARAH DABS 00:57.36 4


Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 3:20 PM
Race #39, Event #33: Open Men and Women C1 and Para K1 200m Final Roodeplaat Main
Results
Lane Person Team Result Place

1 MADUMETJA, PHILLEMON ACD 00:49.78 1

7 MOKOTO, CALVIN ERK 00:50.61 2

9 OLSZEWSKI, RADOSLAW ERK 00:52.10 3

4 SELEKA, HOSEA ACD 00:58.07 4

2 MATHE, THULANI ACD 00:59.74 5

10 PAULL, GRAHAM DABS 01:00.39 6

6 OLIVIER, CONSTANT FLCC 01:05.59 7

5 LEMMER, MARIA ACD 01:14.04 8

8 VAN TONDER, DIVAN ACD 02:44.18 9

0 TSHABALALA, NJABULO ACD 04:42.00 10

3 ITUMALENG, DONALD ACD DNS


Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 3:30 PM
Race #41, Event #35: C2 200m Senior Final Roodeplaat LD
Results
Lane Person Team Result Place

1 MADUMETJA, PHILLEMON
SELEKA, HOSEA
ACD
ACD
00:47.37 1

2 OLSZEWSKI, RADOSLAW
MOKOTO, CALVIN
ERK
ERK
00:47.95 2


Printed 31 March 2015 12:27 AM by JRaceman
GCU SPRINT CHAMPS 2015 29 March 2015 4:30 PM
Race #43, Event #42: U14 - Master Boys & Girls K1 5000m Final Roodeplaat LD
Results
Lane Person Team Result Overall Place Score Place

47 MASINA, ALEX JCC 25:29.90 1 1

18 CHISSANO, PETER JCC 26:13.84 2 2

46 MUNYAI, LIVHUWANI SOW 26:14.46 3 3

54 CHWAYI, SIBUSISO SOW 26:14.88 4 4

4 BORNMAN, WIAN LIK 26:18.04 5 5

3 SHUTER, ANDREW DABS 26:52.57 6 6

76 NKOSI, MACDONALD FLCC 27:29.98 7 7

27 MOLOTO, LUCKY ACD 27:30.66 8 8

49 GRIESEL, JONTY LIK 27:51.07 9 9

15 GRUNE, GUNTHER CEN 28:04.18 11 10

31 VAN DER LINDE, CAROLINE LIK 28:04.59 12 11

59 NXUMALO, MALUSI FLCC 28:33.29 14 12

50 GXOBOLE, XOLISA SOW 28:36.44 15 13

6 SMITH, NICOLE DABS 28:58.82 16 14

5 TRICAN, TRISTAN FLCC 29:31.85 17 15

56 MBALA, ZANENHLANHLA SOW 29:41.05 18 16

7 VAN PLETZEN, SEAN LIK 30:37.22 19 17

20 MAGADLA, LONA SOW 30:38.18 20 18

17 OELEFSE, MEGAN LIK 31:33.60 22 19

1 MOTSEKI, TUMELO FLCC 31:43.86 23 20

160 HUNT, JAYDON FLCC 32:57.74 24 21

42 NDLOVU, ASANDA SOW 33:06.24 26 22

58 ASMAN, KEVIN DABS 33:51.95 27 23

25 GXOBOLE, SNEZIWE SOW 35:39.75 28 24

79 GOLDSCHAGG, DANIELLE DABS 35:48.82 30 25

43 SIZANI, JOSEPH DABS 36:15.69 31 26

26 HURE, MPHO ACD DQ DQ

29 OLIVIER, LUAN FLCC DQ DQ

52 LUDIDI, SINENHLANHLA SOW DQ DQ

57 MNTONITSHI, BENJAMIN SOW DQ DQ

77 NGHOMANI, MOSES FLCC DQ DQ